Bellova pareza / kljenut/paraliza/ je iznenadna, nagla, jednostrana, periferna paraliza 7. moždanog živca (n. facialis) nepoznatog uzroka.
Mehanizam odgovoran za oštećenje vjerojatno je oteklina živca uzrokovana imunološkim ili virusnim zbivanjem.
Dolazi do kompresije živca, te posljedične ishemije i pareze. Sir Charles Bell opisao je paralizu facijalnog živca još u 1800-tim godinama te je po njemu i dobila ime.
Simptomi
Bolesnici se mogu žaliti na utrnulost ili osjećaj pritiska jedne strane licu. Zahvaćena strana lica postaje mlohava i bezizražajna (bez mimike); ograničena je ili ne postoji sposobnost nabiranja čela, treptanje te pravljenja grimasa. U težim slučajevima oko se ne može zatvoriti što često dovodi do iritacije konjunktive i sušenja rožnice. Ako se oštećenje živca nalazi proksimalnije, oštećeni su salivacija, osjet okusa i lakrimacija, a izražena je hiperakuzija.
Liječenje
Liječenje je najbitnije započeti ODMAH i to multidisciplinarno što znći medikamentoznu terapiju, HBOT, fizikalu terapiju te u iznimnim slučajevima kirurški.
Kako vam može pomoći HBOT, što je to i zašto ODMAH?
HBOT je metoda liječenja udisanjem 100% kisika pod tlakom većim od atmosferskog tlaka.
Kisik iz zraka prolazi u pluća, a potom se krvnom strujom prenosi do tkiva. Plućnim kapilarama i vena krvlju prelazi u arterijski i kapilarni krvotok. Iz kapilara izlazi u međustaničnu i unutarstaničnu tekućinu gdje difundira do mitohondrija gdje se iskoristi 80% kisika. Ostalih 20% kisika iskoristi se na drugim organelama.
U normalnim uvjetima 97% kisika koji se prenosi iz pluća u tkiva u kemijskoj je vezi hemoglobinom vezan u eritrocitima, a 3% je otopljeno u plazmi, 100 ml krvi prenese u tkivo 5ml kisika.
U hiperbaričnim uvijetima direktno u plazmi se otapa više slobodnog kisika, koji je stanicama odmah raspoloživ. Stvaraju se uvjeti plazme u kojima plazma može prenositi kisik do područja u koja eritrociti ne mogu doprijeti, što doprinosi blagotvornom učinku oksigenacije mnogih hipoksičnih tkiva kod različitih poremećaja krvotoka.
Povećanjem tlaka kisika u facijalnom živcu i okolnom tkivu povećava i ubilačku sposobnost leukocita, koji se bore u upali. HBOT smanjuje edem i ishemiju, što posljedično smanjuje ozljedu živca i ubrzava oporavak.
Zašto ODMAH?
Poboljšanjem cirkulacije i dopremom kisika do oštećenog živca smanjuje se opseg oštećenje, te se dodatno ubrzava oporavak, što skraćuje vrijeme liječenja, smanjuje komplikacije i povećava šansu potpunog izlječenja.
Najbolji učinak postiže se ako se terapija započne unutar 10 dana od početka bolesti.