ishemija i strana tijela Osteomijelitis je upala kosti s razaranjem, uzrokovana bakterijama, gljivicama ili mikobakterijama. Javlja se lokalizirana bol i osjetljivost s općim simptomima (uz akutni osteomijelitis) ili bez njih (uz kronični oblik). Dijagnoza se postavlja radiografijom i kulturama.
Etiologija i patofiziologija
Osteomijelitis može nastati hematogeno, od zaraženih tkiva ili proteza ili preko otvorenih rana (otvoreni prijelomi, operacije na kostima). Predisponirajući su čimbenici trauma,. Osteomijelitis se zna razviti i ispod dubokih dekubitusaOsteomijelitis pogoduje tromboziranju lokalnih žila pa dolazi do nekroze kosti i daljnjeg propagiranja infekcije, koja kroz korteks može prodrijeti do periosta i stvarati potkožne apscese sa spontanim vanjskim dreniranjem.
Ako liječenje akutnog ostemijelitisa nije dovoljno uspješno, prelazi u kronični oblik.
Klinička slika
Akutni upalni proces perifernih kostiju uzrokuje mršavljenje, malaksalost i vrućicu uz povišenu lokalnu toplinu, otok, crvenilo i osjetljivost. Osteomijelitis kralježaka izaziva bolove u leđima i spazam paravertebralnih mišića koji su refraktorni na konzervativno liječenje, no bolesnici su nerijetko afebrilni.
Kronični osteomijelitis prate duboki, intermitentni koštani bolovi koji traju mjesecima i godinama te osjetljivost na pritisak i fistuliranje.
Liječenje
Liječenje se provodi antimikrobnom terapijom, kirurškim putem. Ukoliko liječenje nakon 4-6 tjedan ne pokaže pozitivne rezultate kažemo da se radi o refraktornom kroničnom osteomijelitisu.
te hiperbaričnom oksigenoterapijom. Pri tome je bitn napomenuti da je liječenje u barokomori dugotrajno te se može primijeniti i do 120 tretmana.
Kako će mi liječenje u barokomori pomoći?
Primjenom hiperbarične oksigenoterapije postiže se normalna ili povišena razina kisika u zahvaćenoj kosti. Takva adekvatna oksigenacija tada omogućuje daljnje procese zacjeljivanja adekvatna oksigenacija u području kosti na način da pomaže krvnim stanicama u borni s bakterijama, te dodatno omogućuje transport antibiotika preko stanićnog zida bakterije čime se pojačava njihova učinkovitost.