Ako se pilonidalni sinus dijagnosticira u fazi upale, bit će potrebno najprije evakuirati gnoj radi smanjenja simptoma i liječenja infekcije. Liječnik će to napraviti postupkom zarezivanja kože (incizija) uz lokalni anestetik. Ovaj postupak može biti vrlo bolan, ali pacijentu pruža brzo olaškšanje.
Kad se upala smanji, preporuča se operativni zahvat kojim se uklanja cista i sprječava buduća upala.
Kirurški zahvat
Klasični kirurški zahvat – postoji nekoliko kirurških tehnika kojima se uklanja područje urasle dlake. Kad se izreže tkivo, rana ostaje otvorena da cijeli ili se može postaviti nekoliko šava. O odabiru tehnike ćete razgovarati s liječnikom koji će vam predložiti ono što je najboje za vas. Nakon ovakve operacije rana ostaje duboka 2-3 cm te duljine 7-15 cm, te je vrijeme zaraštavanja produljeno, minimalno mjesec dana. U tom eperiodu radi bržeg cijeljenja primjenjujemo moderne obloge, negativni tlak ili PRP.
Pacijenti nas znaju pitati koristimo li radiofrekvenciju pri operaciji pilonidalnog sinusa. Naime, pri operaciji se može koristiti običan skalpel ili radiofrekventni nož. Kad se koristi radiofrekventni nož, prilikom reza se smanjuje krvarenje, pa je to lakše za operatera, ali vi i dalje imate otvorenu ranu.
Laserski kirurški zahvat – obzirom na duljinu cijeljenja i šanse za infekciju tijekom zaraštavanja kod klasičnog zahvata, u poliklinici primjenjujemo laserku operaciju pilonidalnog sinusa. Bitno je napomenuti da pacijenti koji su bili klasično operirani ne mogu biti operirani laserom. Kod ovog se ne misli na inciziju kojom se pustio gnoj, nego klasičnu gore opisanu operaciju.
Više o laserkoj operaciji pilonidalnog sinusa možete vidjeti ovdje.
U našoj poliklinici radi više abdominalnih kirurga koji su posebno educirani za operacije pilonidalnih sinusa, kako klasične, tako i laserske, Svakodnevno se susreću s ovim tako rijetkim, a tako bolnim problemom. Zato nemojte odgađati pregled, nego nam se javite čim prije!