To su dobroćudne izrasline na koži, njihova pojavnost je kod odraslih osoba srednje dobi izrazito učestala. Najčešće se javljaju na vratu, u predjelu pazuha, preponama, na gornjem dijelu trupa i očnim kapcima, najčešće se vide u skupinama.
Viseće bradavice izgledaju kao male izrasline na tankoj peteljci od jednog do nekoliko milimetara, boja ima varira od svijetlo do tamno smeđe boje, u pazuhu I preponama mogu biti i veći. od 1 cm.
Sklonost nastanku je genetska, no novija istraživanja pokazuju virusnu podlogu (HPV virus). Pacijenti najčešće kažu da su imali jednu bradavicu, a onda je u kratkom roku došlo do povećenja broja bradavica ili su se proširile na druga područja.
Vrlo često bradavice mogu biti i ravne, to jest kao ravne smeđe pigmentirane mrlje na vratu i licu, najčešće na području sljepoočnice, što licu daje prljav izgled. Tada govorimo o seboroičnim bradavicama koje se isto šire kao i viseće, ali su više prisutne na otvorenim seboroičnim zonama. Po najnovijim istraživanjima pojava keratoza i seboroičnih bradavica je usko genetski povezana, tako da pored virusa bitan faktor za njihovu pojavu predstavlja i genetska sklonost kože ka njihovom javljanju.
Najčešći simptomi su svrbež i peckanje, a ponekad i bol ako se uvrne peteljka bradavice. U preponama su simptomi češći. Na očnim kapcima bradavice mogu smetati vidu i dovesti do infekcije oka. U svakom slučaju promjene treba ukloniti jer se šire, smetaju i estetski su neprihvatljive.