Pregled madeža se radi posebnim aparatom koji zovemo dermatoskop. On ne samo da povećava madež nego zbog posebne optike omogućuje pregled strukture madeža.Postoje dvije vrste pregleda:
- Ručnim dermatoskopom – liječnik pregleda svaki madež posebno, te na nalazu opisuje madeže i madeže koji se trebaju pratiti
- Dermatoskopom s fotozapisom – liječnik također pregledava svaki madež posebno s dermatoskopom koji ima mogućnost fotografiranja madeža. Fotografija madeža se analizira posebnim programom, te se čuva u našoj datoteci i daje pacijentu na CD-u. Ovakav način omogućuje praćenje svih promjena na madežu (boja, veličina, itd.).
Zašto je madeže potrebno kontrolirati?
Madeži se tijekom života mijenjanju usljed utjecaja: hormona, okoliša, nasljeđa i nepoznatih faktora.
Uslijed mijenjanja karakteristika madeža moguće su i zloćudne promjene madeža. Potrebno je na vrijeme prepoznati te promjene kako bi se spasio život. Treba redovito provoditi samokontrolu madeža cijelog tijela svakih 6-12 mjeseci, posebno madeža na teže pristupačnim dijelovima tijela, kao npr. vlasište. Postoji jednostavno ABCD pravilo kojim promatramo promjene madeža:
- A (asymetry) asimetrija, jedna polovica madeža ne odgovara drugoj polovici
- B (border) rub je nepravilan, neoštro ograničen, širi se u okolicu s tračcima
- C (colour) boja naročito crna ili siva te primjese boja poput bijelosive
- D (diametar) promjer madeža je veći od 0,6 cm
– ostali pomoćni kriteriji: madež iznad razine kože, krvarenje, bolnost promjene