Sindrom karpalnog kanala ili tunela označava niz simptoma koji su uzrokovani pritiskom na živac (nervus medianus) koji prolazi iz ruke prema šaci kroz usko područje koje se naziva karpalni kanal.
Simptomi ovog oboljenja najčešće se razvijaju polako, te počinju sa prolaznim trnjenjem u prstima, najčešće tijekom noći, ili ujutro nakon spavanja, da bi se razvojem bolesti proširili na cijeli dan. Osim trnaca ili utrnutosti prstiju i cijele šake, može se razviti i otok palca ili svih prstiju, koji može ili ne mora biti praćen bolovima. Kasnije, razvija se i mišićna slabost, pa se registrira oslabljen stisak šake, pa pacijentima počnu ispadati predmeti iz ruku, a najčešće jutarnja šalica kave. U uznapredovaloj fazi bolesti može doći do nemogućnosti stiska šake, te nemogućnosti hvatanja malih predmeta.
Uzroci nastanka karpalnog kanala mogu biti sistemski (zbog nekih općih bolesti) no najčešće nastaju zbog preopterećenja tetiva u karpalnom kanalu, primjerice zbog posla (rad na računalu) ili bavljenja sportom.
Dijagnostika redovno obuhvaća EMNG snimanje te sveobuhvatan specijalistički pregled kako bi se potvrdila ova dijagnoza, a isključili drugi uzroci koji mogu dovesti do razvoja sličnih simptoma, npr. bolesti u području vratne kralježnice. Svakako treba napomenuti da će ovdje od izuzetne važnosti biti iskusan kliničar koji će se posvetiti pacijenetu i saslušati njegove simptome i opis bolesti.
Liječenje sindroma karpalnog kanala može biti konzervativno (lijekovi i fizikalna terapija) te operativno.
Da bi se simptomi uklonili, a drugi načini liječenja nisu doveli do prekida pojave simptoma, potrebno je učiniti operativni zahvat tijekom kojeg se presječe ligament u karpalnom kanalu, a živac se oslobađa pritiska.
Ukoliko osjetite ovakve poteškoće, javite se liječniku koji će vas saslušati i uputiti na adekvatan način liječenja. Ukoliko vam je preporučeno operativno liječenje, nemojte odugovlačiti jer su kod težeg oštećenja živca promjene nepovratne pa se operacijom može postići samo djelomičan oporavak osjeta i motorike.