U našoj poliklinici koristimo švicarsku tehnologiju PRP-a u liječenju pilonidalnog sinusa.

PRP je skraćenica za platelet rich plasma, to jest plazmu bogatu trombocitima. Naime, trombociti (jedna vrsta krvnih pločica) su ključan čimbenik u regeneraciji mekog tkiva i kosti jer sadrže brojne faktore rasta. Plazma (tekući dio krvi u kojem su stanice) sadrži sve potrebne faktore za život stanica.

Posebnim postupkom (centrifugiranjem) iz krvi odvajamo krvne pločice i plazmu te dobivamo plazmu bogatu trombocitima, to jest PRP. Da bi ovakav pripravak bio spreman za kliničku uporabu dodatno se obogaćuje trombinskim serumom te ponovno centrifugira.

Plazma bogata trombocitima (PRP) sadrži 5 puta veću koncentraciju trombocita u odnosu na broj trombocita u krvi. Koncentrirani trombociti sadrže rezervoare bioaktivnih proteina, više od 1100 , medju kojima su brojni enzimi, inhibitori enzima, faktori rasta, signalne molekule imunološkog sistema, kao i druge bioaktivne molekule koji su ključni faktori u oporavku tkiva i zarastanju rana. Faktori rasta djeluju na matične stanice tkiva u različitim fazama razvoja, ubrzavaju njihov rast i višestruko umnožavaju broj stanica.

Na ovaj način faktori rasta pospješuju oporavak tkiva tako što podstiču reparaciju i zarastanje tetiva, ligamenata i hrskavice, epitelizaciju (proces tokom kojeg se stanice kože pojačano dijele kako bi ponovno prekrile oštećenje), što je od vitalnog značaja jer dolazi do spontanog zarastanja i zatvaranja rane i stvaranja novog vezivnog tkiva. Najvažnije je to što su faktori rasta dobijeni iz vlastite krvi, tako da njihovom primjenom ne može doći do autoimune reakcije organizma (alergije).

Ovakav pripravak se već dulji niz godina koristi u medicini, prvenstveno ortopediji, stomatologiji te plastičnoj kirurgiji. U zadnjih 5 godina brojnim kliničkim studijama dokazani su izvanredni učinci pri liječenju rana koje teško cijele.

PRP se primjenjuje nakon operacije pilonidalnog sinusa u svrhu bržeg i manje bolnog zaraštavanje operativne rane.

Prednost ovakve terapije kod pilonidalnog sinusa:

• Udvostručuju brzinu cijeljenja
  • Dokazano smanjuje bol
  • Nema alergijskih reakcija

Postupak:

• pacijentu se vadi krv, centrifugira te nakon 10-ak minuta aplicira na ranu
  • postupak se može raditi odmah nakon kirurškog zahvata ili u periodu nakon toga
  • rana se prkriva prekrivkom, pacijent dobiva upute o njezi
  • postupak se može ponavljati nakon 7 dana, obično je potrebno 1 -4 postupka

Ilustracija djelovanja A-PRP-a u ljestvici liječenja

Kliničke studije

Učinkovitost PRP liječenja pilonidalnog sinusa je dokazana brojnim kliničkim studijama:

• Kontopodis et al. Effectiveness of Platelet-Rich Plasma to Enhance Healing of Diabetic Foot Ulcers in Patients With Concomitant Peripheral Arterial Disease and Critical Limb Ischemia, Int J Low Extrem Wounds 2015
  • Serraino GF, Dominijanni A, Jiritano F, et al. Platelet-rich plasma inside the sternotomy wound reduces the incidence of sternal wound infections. Int Wound J 2013.
  • Filomia D. et al. Treatment of pilonidal sinus disease with autologous platelet-rich plasma. G Ital Dermatol Venereol 2013;148:704-6.
  • Ballerini G., Bernier J., Treatment of non-healing ulcers induced by radio-Therapy (severe radio-epidermitis), Case Study Regen Lab, 2012, Service de Radio-Oncologie, Institut Oncologique de la Suisse Italienne (IOSI), Switzerland Genolier Swiss Medical Network, Service de Radio-Oncologie, Clinique de Genolier, Switzerland.
  • Beustes Stefanelli M.,Treatment of burns, Case Study Regen Lab, 2012, RSV, Sierre Hospital, Switzerland, Plastic surgery and hand surgery unit.
    Cervelli et al. Tissue regeneration in loss of substance on the lower limbs through use of platelet-rich plasma, stem cells from adipose tissue, and hyaluronic acid, Adv Skin Wound Care 2010; 23:262-72
  • Guerid S, Darwiche SE, Berger MM, Applegate LA, Benathan M, Raffoul W. Autologous keratinocyte suspension in platelet concentrate accelerates and enhances wound healing – a prospective randomized clinical trial on skin graft donor sites: platelet concentrate and keratinocytes on donor sites. Fibrogenesis & tissue repair 2013;6:8.
  • Gumina S. et al. Use of platelet-leukocyte membrane in arthroscopic repair of large rotator cuff tears: a prospective randomized study. J Bone Joint Surg Am 2012;94:1345-52.